5 krokov k napísaniu víťazného portfólia návrhov

Hviezdne portfólio je pre grafických aj webových dizajnérov nástrojom číslo 1, ktorý priťahuje klientov alebo vysnívanú prácu.


Je to najlepší a najcennejší nástroj na propagáciu vašich schopností a rozšírenie vašich profesionálnych príležitostí. Aby však portfólio dizajnov na vás pracovalo, musíte ho vytvoriť a usporiadať správne.

Víťazné portfólio nielen demonštruje vaše najpôsobivejšie práce ako dizajnér, ale tiež sprostredkuje vašu osobnosť vášmu cieľovému publiku. Mal by zaujať diváka, zaujať a prekvapiť ho, a tak vyvolať emócie a prinútiť ich, aby si vás zapamätali. Vaše portfólio dizajnu môže informovať klienta alebo potenciálneho zamestnávateľa o tom, ako generujete nápady na dizajn a organizujete celý tvorivý proces.

S toľkými tipmi na vytváranie portfólií dizajnov dostupných online je ľahké stratiť sa v informáciách a je náročné vybrať základné princípy, ktoré by vyhovovali vašej situácii. V tomto článku nájdete štandardné kroky na napísanie víťazného portfólia návrhov, ktoré funguje pre všetkých dizajnérov bez ohľadu na ich špecializáciu.

pripravený?

# 1. Rozhodnite sa o hlavnom účele a formáte svojho portfólia návrhov

Ako dizajnér možno budete chcieť skočiť na skvelé nápady o tom, ako by malo vaše portfólio vyzerať, aké farby si vybrať alebo aké najnovšie trendy dizajnu sa majú použiť na prezentáciu vašich najlepších diel..

Stop! Uschovajte ich na neskoršie použitie.

V prvom rade je potrebné špecifikovať hlavný účel vášho dizajnérskeho portfólia. Čo od toho chcete??

 • Chcete, aby svet videl vaše pracovné ukážky, aby ste si mohli rozšíriť svoju online prítomnosť a vybudovať publikum?
 • Ste nováčik, ktorý potrebuje divákov, aby zistili, kto ste a ako pristupujete k problémom?
 • Chcete, aby si prečítali o vašom procese navrhovania, aby ste mohli do svojej práce na voľnej nohe prilákať nových klientov?
 • Chcete sa podeliť o svoj najväčší návrhový projekt, ktorý popisuje jeho všetky jeho časti, od výskumu po implementáciu?
 • Alebo nepotrebujete nič iné, iba zdokumentujte svoje vedomosti a úspechy?

Po tom, ako poznáte účel, pochopíte, ktoré informácie chcete zahrnúť do svojho portfólia a aký formát zvoliť, aby ich najlepšie reprezentoval. Budete vedieť, ako to vyjadriť vizuálne a ako ho začať písať, aby ste pripojili svoje cieľové publikum.

# 2. Rozhodnite sa o prácach, ktoré sa majú zahrnúť do portfólia

Mimochodom, viete, kto je vaše cieľové publikum? Píšete portfólio dizajnu pre budúcich zamestnávateľov, potenciálnych klientov, vašich spoluobčanov alebo možno aj pre seba? Zapíšte si informácie, ktoré by o vás chceli títo ľudia prečítať:

 • Kto ste ako dizajnér? Aké druhy práce robíte?
 • Aké posolstvo chcete komunikovať so svojím dizajnovým portfóliom? Keď sa na to niekto pozrie, ako by mohol identifikovať vašu špecializáciu dizajnu: webový dizajn, UX, produktový dizajn, grafický dizajn atď.?

Na základe týchto informácií sa rozhodnite, ktoré vzorky projektov sa majú zahrnúť do vášho portfólia návrhov. Budete ich musieť zoradiť podľa typu a času vytvorenia, alebo môžete umiestniť tie najlepšie a najpôsobivejšie na vrchol. Kvalita tu prichádza nad množstvo.

Nie je potrebné ukazovať každú prácu, ktorú ste urobili ako dizajnér: Zamerajte sa na to najlepšie, čo by tiež demonštrovalo rozmanitosť vašich projektov. Inými slovami, neuverejňujte päť webových dizajnov, ktoré ste urobili pre webové stránky elektronického obchodu; radšej si pridajte ten, ktorý ste urobili pre banku, jeden – pre pet klub a jeden – pre neziskovú organizáciu.

Rovnováha kvality a rozmanitosti vašich ukážok preukáže váš talent a kreativitu potenciálnym klientom, ako aj vystavenie rôznym médiám..

Takže, ide tu zhrnutie pravidiel:

 • Ukážte iba tie najúžasnejšie dizajnérske práce vo vašom portfóliu.
 • Zahrňte rôzne vzorky, aby ste videli šírku svojho dizajnérskeho zážitku.
 • Nezahŕňajte VŠETKY svoje návrhy, pokiaľ nie ste novým absolventom dizajnu, ktorý ešte nemá veľa vzoriek. Vyvarujte sa diel, na ktoré nie ste nesmierne hrdí: Svoje portfólio považujte za výstavu umenia, nie za obrazový fond.

# 3. Vyberte si platformu pre svoje portfólio návrhov

Ďalším krokom je výber správnej platformy pre vaše návrhárske portfólio a bude to závisieť od vašich technických zručností. Niektoré ponúkajú formátovanie, ktoré vyžaduje znalosti HTML a CSS, zatiaľ čo iné sú menej prispôsobiteľné, a preto sa pohodlnejšie používajú. (Posledné z nich vám však poskytujú menšiu slobodu pri navrhovaní portfólia tak, ako chcete.)

Weboví a UX dizajnéri si možno budú chcieť zvoliť platformy, ktoré vyžadujú kódovanie, aby mohli predviesť svoje skúsenosti s kódovaním vytvorením jedinečného portfólia, ktoré by demonštrovalo ich osobnosť v dizajne.

Tu sú možnosti, ktoré môžete zvážiť:

Hostené webové stránky portfólia, ako napr Portfoliobox alebo namáčal. Je to najpohodlnejšia možnosť, pretože takéto stránky nevyžadujú kódovanie. Všetko, čo musíte urobiť, je vybrať šablónu a nahrať súbory do pripraveného rozloženia.

Hosťované firemné webové stránky, ako napr Squarespace alebo Weebly. Tu si môžete vybrať šablónu pre svoje portfólio, ale nad tým máte väčšiu kontrolu. Môžete ho prispôsobiť, vybrať prémiové možnosti alebo ho nechať tak, ako je.

Webové stránky s vlastným hosťovaním, kde vytvoríte vlastné portfólio webového dizajnu od nuly. Tu môžete demonštrovať všetky zručnosti, ktoré máte, a prísť s osobnou webovou stránkou, predviesť svoj dizajn a budovať svoju osobnú značku.

# 4. Popíšte každú dizajnovú prácu ako šéf

Dobre, vybrali ste si platformu a určili dizajnérske práce, ktoré sa majú pridať do vášho portfólia návrhov. Nemôžete však jednoducho vložiť obrázky alebo snímky obrazovky svojej práce a čakať, až vás klienti prídu a najmú.

Každá práca vo vašom portfóliu by mala rozprávať príbeh, vysvetliť, aké boli ciele klienta a ako ich dosiahol váš návrh. Musíte zahrnúť zhrnutie procesu a výsledky z každého projektu. Nemalo by to byť dlhé čítanie ani prípadová štúdia popisujúca všetky podrobnosti, ale dajte divákom pochopenie, o čom to všetko je..

To je miesto, kde si výkladové schopnosti písania príde vhod. Možno budete chcieť uviesť nasledujúce informácie:

 • Aké boli problémy a cieľ tohto projektu?
 • Za tým bola nejaká hypotéza?
 • Aký bol tvoj postup? Ako ste sa dostali k rozhodnutiu o dizajne, ktoré ste použili?
 • Akékoľvek závery a poučenie z projektu? Ak máte spätnú väzbu od klienta, neváhajte ho pridať do popisu.

Najdôležitejšie informácie sú tu o vašej úlohe v projekte. Spravovali ste celý projekt? Pracovali ste ako súčasť dizajnérskeho tímu? Alebo možno ste všetko navrhli sami ako vzdialený pracovník alebo špecialista na voľnej nohe? Diváci vášho portfólia musia vedieť, aké úsilie ste vynaložili na takýto prelomový produkt.

# 5. Optimalizujte svoje portfólio dizajnu pre divákov

Akonáhle ste zhromaždili všetky informácie, ktoré chcete zahrnúť do svojho portfólia, je čas navrhnúť a usporiadať ich s ohľadom na hlavné zásady použiteľnosti. Užívateľské skúsenosti sú dôležité, takže je potrebné, aby vaše portfólio bolo nielen vizuálne vynikajúce, ale aj čitateľné pre divákov.

Ako to urobiť?

Pamätajte, že väčšina používateľov nečíta, ale prehľadáva online; Snažte sa preto, aby vaše portfólio bolo skimmable pre divákov vidieť všetky základné informácie naraz. Rozdeľte text na krátke odseky, použite nadpisy a podpoložky, zahrňte zoznamy odrážok, pridajte náčrtky namiesto zdĺhavých popisov na zobrazenie procesu atď..

Sprístupnite aj navigáciu. Ak pre svoje portfólio vytvoríte osobnú webovú stránku, starostlivo premýšľajte o jej ponuke. Pridajte iba základné stránky: Domov, O mne, Moja práca a Kontakty. Ak sa rozhodnete pre svoje portfólio použiť hotové rozloženia, vyberte aj tie, ktoré majú tieto možnosti. Diváci musia bez ohľadu na platformu vedieť, kto ste, čo robíte a ako vás kontaktovať.

Nepreháňajte farby, písmo ani animácie. Áno, je lákavé predviesť všetky svoje talenty na jednom mieste, ale lepšie sa sústredíte na základné nastavenia typografie, ktoré by fungovali v akomkoľvek prehliadači a zariadení. (Nezabudnite otestovať svoj dizajn pre malé obrazovky a najskôr premýšľajte o mobilných telefónoch.)

Pamätajte tiež psychológia farieb a kontrastný pomer pri navrhovaní. Vaše portfólio musí byť pútavé, nie vizuálne ohromujúce.

Dlhý príbeh je krátky, vyberte si dizajnové prvky svojho portfólia, ktoré by vyzerali príjemne a prehľadne, ale zároveň demonštrujte svoje dizajnérske schopnosti pre potenciálnych klientov a zamestnávateľov. Zamerajte sa na príbeh, ktorý chcete sprostredkovať, a na prácu, ktorú chcete svetu vidieť. Ako sa hovorí, všetko geniálne je jednoduché.

Jedným slovom

Ak sa rozhodnete napísať víťazné portfólio dizajnu, je dôležité špecifikovať a zapamätať si jeho účel a ciele, ktoré s ním chcete dosiahnuť. Je to váš nástroj na vybudovanie profesionálnej siete, prilákanie potenciálnych klientov alebo zamestnávateľov a skôr či neskôr zarobenie peňazí.

Správne navrhnuté portfólio ukazuje vašu profesionalitu, pohľad na svet a kreativitu. Zoraďte svoje najlepšie projekty, aby ste do nich mohli zahrnúť, zabaliť svoju myseľ okolo popisov a optimalizovať svoje portfólio podľa všetkých štandardov UX. A nezabudnite propagovať svoju prácu, aby ju svet videl: Pripojte sa k komunitám s dizajnom online, zdieľajte svoje projekty, požiadajte o spätnú väzbu od iných kreatív a vytvorte sieť s kolegami, aby ste sa učili a získať inšpiráciu od nich.

Čím skôr vytvoríte portfólio hviezdneho dizajnu, tým rýchlejšie vám prinesie výsledky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map