Ako šifrovať súbory na ochranu osobných a obchodných údajov?

Šifrovanie môže chrániť údaje pred nechcenými očami. Poskytuje účinnú bezpečnosť údajov, ale väčšina používateľov o tom nevie.


Šifrovanie možno definovať ako „preklad údajov do tajného kódu“. Je to najlepší spôsob, ako dosiahnuť bezpečnosť údajov. Ak chcete získať prístup alebo prečítať údaje zo šifrovaného súboru, musíte mať tajný kľúč alebo jednoduchými slovami heslo, ktoré vám pomôže pri dešifrovaní súborov. Pre bezpečnostné algoritmy sú nezašifrované údaje známe ako obyčajný text, zatiaľ čo šifrované údaje sú známe ako ciphertext..

Dáta v zašifrovaných súboroch sa ukladajú ako komplexný kód, ktorý by sa v primeranom čase ťažko prerušil. Šifrovanie sa preto považuje za jednu z najlepších metód na ochranu osobných alebo obchodných údajov. Pre všetky podnikové, vrátane zdravotných, finančných alebo právnych údajov je bezpečnosť mimoriadne dôležitá.

Ak necháte nezašifrované údaje na úložisku typu cloud, ako sú napríklad Disk Google, DropBox alebo OneDrive alebo na vašom osobnom počítači, je to ako nechať svoje dvere odomknuté. Keď útočníci zistili, že vaše údaje nie sú šifrované, je ľahké na ne zacieliť.

Pri nahrávaní údajov v cloude alebo pri ich ukladaní v systéme by ste sa mali skúsiť chrániť šifrovaním. Toto sa týka osobného aj organizačného.

Výhody šifrovania

Technológie šifrovania údajov sú široko dostupné a sú implementované prostredníctvom niekoľkých kryptografických algoritmov. Existuje niekoľko výhod.

Integrita dát – Zvýšte ochranu údajov a integritu informácií. Samotné šifrovanie však nemôže zabezpečiť integritu, ale ochranou nevyhnutných údajov môže ukladať údaje pred hackerom, ktorý môžu podniky použiť pri podnikaní pri rozhodovaní.

Ochrana osobných údajov – Údaje v telefóne alebo počítači alebo v cloude môžu obsahovať citlivé informácie. Hackeri môžu z vášho zariadenia pristupovať a používať vaše osobné údaje a používať ich neoprávneným spôsobom, pričom šifrovanie údajov môže byť preukázané ako ochrana súkromia vašich údajov..

Zvýšenie dôveryhodnosti – Mnohé podniky nemusia požadovať bezpečnosť údajov, ale na to, aby ukázali svojmu klientovi, aké vážne sú jeho bezpečnosť, používajú šifrovanie. Používanie šifrovania údajov môže zvýšiť dôveru zákazníka, pretože zistí, ako vážne považujete ochranu osobných údajov.

Pracujte na diaľku – Mnoho spoločností uprednostňuje vzdialených zamestnancov. Od zamestnancov sa očakáva, že budú používať šifrované zariadenia. V prípade práce na diaľku je však riziko porušenia údajov dosť vysoké. Šifrovanie údajov môže zabezpečiť úplnú bezpečnosť informácií.

Ďalej preskúmajme najlepší šifrovací softvér, ktorý je k dispozícii pre systémy Windows a MacOS.

Encrypt

S šifrovaním AES-256, Encrypt umožňuje zdieľanie súborov oveľa bezpečnejšie. Stačí do nich vložiť svoje súbory alebo priečinky, nastaviť heslo a ste pripravení ich poslať priateľom alebo spolupracovníkom bez obáv o bezpečnosť..

Pretože ľudia, ktorým budete posielať súbory, budú známi, môžete nastaviť aj pomôcku na zadanie hesla. Tým sa zaistí, že príjemca bude vedieť iba o názve a neexistuje spôsob, ako ho môže odomknúť niekto iný.

Šifrovanie je k dispozícii pre Mac a Windows.

NordLocker

Z technologickej spoločnosti za nami NordVPN a NordPass, NordLocker je ich ďalším produktom, ktorý je rovnako pôsobivý ako ostatné. Môžete začať s bezplatným šifrovaním 2 GB do svojich súborov, napríklad:

 • fotografie
 • videá
 • Osobné poznámky
 • ID & heslá
 • Finančné dokumenty
 • Akékoľvek tajné súbory

Väčšina z nich je určená na zachovanie súkromia za každú cenu, a šifrovaním prostredníctvom služby NordLocker zabránite jej zneužitiu mnohými spôsobmi. Môžete sa tiež rozhodnúť šifrovať súbory pred ich odovzdaním na weby cloudového úložiska; len preto, aby boli mimoriadne opatrní, k nim nemá nikto prístup.

Toto riešenie využíva Argon2, AES256, ECC (s XChaCha20, EdDSA a Poly1305), ktoré sú najpokročilejšími šiframi a princípmi. Môžete si byť istí, že vaše súbory sú uchovávané na najvyššej úrovni zabezpečenia.

Ako je uvedené vyššie, šifrovanie súborov 2 GB a podpora 24 hodín denne, 7 dní v týždni získate zadarmo. Ak chcete neobmedzené šifrovanie, môžete si zvoliť prémiový plán iba za 1 $ / mesiac.

Boxcryptor

Ďalší pôsobivý softvér na šifrovanie súborov, Boxcryptor používa špičkové šifrovanie typu end-to-end pre viac ako 30 rôznych poskytovateľov cloudu. Vzhľad nie je jedným z najpríjemnejších, ale je celkom prístupný a ľahko použiteľný.

Po nainštalovaní nástroja automaticky vyhľadá priečinky úložiska v cloude prítomné vo vašom systéme a pridá ich ako miesta. Akonáhle sa tak stane, nemusíte robiť veľa. Jednoducho pretiahnite súbory alebo priečinky do správnych umiestnení a bude šifrovaná samostatne.

Okrem zdieľania prostredníctvom poskytovateľov cloudového úložiska môžete súbory zdieľať aj priamo s iným používateľom Boxcryptora. Je to zadarmo pre osobné použitie, pokiaľ používate jedného poskytovateľa cloudového úložiska. Aby ste mohli využívať viac funkcií a získať prístup k ďalším funkciám, môžete upgradovať jednoducho od 48 USD ročne.

Tresorit

Dôveruje viac ako 10 000 organizácií, Tresorit funguje takmer na všetkých zariadeniach. Bez ohľadu na to, či ste doma, na cestách alebo v kancelárii, zdieľanie súborov bezpečne by malo byť vždy prioritou, a toto riešenie umožňuje celkom dobre.

Okrem toho je dôležité poznamenať, že Tresorit je švajčiarska spoločnosť a Švajčiarsko je známe svojou politikou neutrality a prísnymi zákonmi o ochrane údajov. V žiadnom prípade nebude možné vaše súbory dešifrovať na svojich serveroch, najmä preto, že používa kľúče AES – 256 kľúčov.

Môžete začať s ich bezplatnou skúšobnou verziou a odtiaľ ďalej.

Cryptomator

Cryptomator je úplne otvorený zdrojový kód a pracuje so systémami Windows, Mac a Linux. Využíva technológiu s názvom Transparentné šifrovanie, čo v podstate znamená, že by ste si takmer vôbec nevšimli žiadny rozdiel v práci so súbormi. Vytvára virtuálny pevný disk pre všetky vaše súbory uložené v cloudovom úložisku a šifruje ich pre bezpečný prístup.

Skvelá vec je, že sa nemusíte učiť žiadne zložité pracovné toky ani funkcie, aby to fungovalo. Cryptomator je navrhnutý tak, že vám umožňuje šifrovať a pristupovať k svojim súborom rovnako ako bez neho..

Keďže tento softvér je otvorený zdroj, môžete si vybrať, či chcete zaplatiť ľubovoľnú sumu, ktorú si chcete stiahnuť. V skutočnosti si ju môžete zadarmo stiahnuť. Vždy je však dobrým zvykom vyskúšať a podporovať tvorcov, čo veľmi odporúčam.

AxCrypt

Redaktori PCMag boli vybraní päť po sebe nasledujúcich rokov, AxCrypt poskytuje niektoré pokročilé funkcie v jednoduchom rozložení. Môžete spolupracovať s členmi svojho tímu a povoliť im otváranie šifrovaných súborov pomocou určitých hesiel. Všetky súbory, ktoré prechádzajú AxCrypt, sú zabezpečené 128-bitovým alebo 256-bitovým šifrovaním AES.

Okrem toho môžete:

 • Automaticky zabezpečené súbory cloudového úložiska
 • Spravujte a pristupujte k heslám, nech ste kdekoľvek
 • Otvorte šifrované súbory na svojom mobilnom zariadení
 • Prepnúť jazyk na turečtinu, kórejčinu, ruštinu a niekoľko ďalších

Môžete si ich ihneď stiahnuť a začať používať ich bezplatný program alebo si zvoliť prémiový program od 34 dolárov ročne.

Zložka zámok

S viac ako 56 000 stiahnutiami, Zložka zámok umožňuje šifrovať údaje a priečinky, ktoré sa majú bezpečne zdieľať. Získal niekoľko ocenení a bol vysoko ohodnotený na platformách ako CNET a Softonic. Okrem tradičných funkcií, ktoré vidíte v šifrovacom softvéri, funkcia Folder Lock umožňuje:

 • USB / externé disky chránené heslom
 • Skartujte alebo natrvalo vymažte súbory
 • Vymazať históriu systému Windows
 • Povoliť režim utajenia
 • Bezpečne ukladajte informácie o platbe
 • Zálohujte šifrované súbory na bezpečnom cloudovom serveri

Je k dispozícii v niekoľkých rôznych jazykoch a môžete si ho zadarmo stiahnuť, aby ste vyskúšali základné funkcie.

Hat.sh

Veľmi jednoduchý a bezplatný nástroj na šifrovanie / dešifrovanie súborov, Hat.sh môže byť rýchlym riešením pre ľudí, ktorí nechcú sťahovať žiadny softvér. Jediné, čo urobíte, je navštíviť ich webovú stránku, nahrať súbor a potom pridať dešifrovací kľúč na vygenerovanie novo zašifrovaného súboru. Potom môžete stlačiť tlačidlo na stiahnutie a uložiť ho do svojho systému.

Len preto, že je to jednoduché a bezplatné, neznamená to, že nie je bezpečné. V skutočnosti je zabezpečený pomocou algoritmu AES-256-GCM. Dobrá vec je, že žiadny z vašich súborov sa neuloží na ich server. V momente, keď opustíte web, je to všetko vymazané.

Celkovo sa mi tento nástroj páči a rád by som ho odporučil každý deň, najmä pre tých, ktorí sú v zhone. ��

záver

Pokiaľ ide o bezpečnosť údajov, nemali by existovať žiadne kompromisy. Na ochranu svojich súborov použite ktorýkoľvek z vyššie uvedených nástrojov a dúfajme, že sa nestane obeťou manipulácie s údajmi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map