7 webových serverov s otvoreným zdrojom pre malé a veľké stránky

Od vydania prvého webového servera sme prešli dlhú cestu. Teraz existuje toľko zaujímavejších možností.


Rôzne projekty majú rôzne potreby, ale oddelenie webového servera s otvoreným zdrojom bolo viac-menej monopolné. Apache bol po dlhú dobu jedinou možnosťou a manipulácia s vysokými nákladmi bola bolesťou v zadnej časti. Našťastie sa časy zmenili a pre špecializované potreby sa objavili nové riešenia.

Pozrime sa na niektoré z najlepších a najpopulárnejších webových serverov s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré sú dnes k dispozícii.

apache

Je to takmer synonymum pre World Wide Web a stále ovláda väčšinu webových stránok na svete.

Dôvod dominancie Apache je trojaký: otvorená licencia, skorý vstup (táto vec bola vydaná už v roku 1995!) A ľahké nasadenie PHP. Posledný bod bol umožnený modulom mod_php, čo znamenalo, že inštalácia Apache bola všetko, čo ste potrebovali pre vývoj s PHP.

Tu je, čo robí apache veľký:

 • K dispozícii na všetkých platformách – Linux, Windows, MacOS a ďalšie platformy.
 • Je to predvolený server pre všetky zdieľané hostenia spoločnosti CPanel, čo uľahčuje nastavenie a zmenu stránok.
 • Tony funkcií ponúkaných prostredníctvom veľkej zbierky moduly. Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby nejasné, určite existuje existujúci modul pre Apache.
 • Konfigurácia podľa adresára prostredníctvom súborov .htaccess.
 • Podpora pre HTTP / 2, kompresiu, statické súbory a vyrovnávanie záťaže.
 • Režimy MPM a FastCGI na dosiahnutie vysokej súbežnosti.
 • Jednoduché skriptovanie prostredníctvom Lua.

Je pre vás Apache?

Stručne povedané, áno. Boli časy, keď Nginx (ktorý budeme zvažovať ako ďalší) vzlietol kvôli jeho vysokému výkonu, ale Apache ho dobehol po vydaní verzie 2.2. To znamená, že rovnako ako všetci prví vstupujúci, Nginx vzal veľa pozornosti, aby ste sa mohli stretnúť s (neplatnou) kritikou svojich schopností..

Nginx

Ak by ste chceli piť z fontány „kool-aid“ (alebo aby ste boli politicky korektní, sledujte „najnovší“ vývoj), pravdepodobne ste už počuli o Nginx (vyslovuje sa ako „engine-x“, čo bol nápad za menom). Ruský inžinier, ktorý bol už v roku 2002 prepustený ako projekt, sa už dočkal neschopnosti súčasných riešení poraziť CK10 problém (v zásade spracovanie tisícov súbežných pripojení).

Keď Nginx vyšiel, urobil to také veľké šplouchnutie, že sa ľudia jednoducho vzdialili od Apache a nikdy sa nepozerali späť. A tento trend pokračuje aj dnes. Aj keď Apache je dnes pravdepodobne na rovnakej úrovni, Nginx ponúkol niekoľko úžasných vylepšení, ktoré mu pomohli zvíťaziť.

 • Asynchrónna architektúra pre manipuláciu s veľkými nákladmi
 • Najlepšie zaobchádzanie so statickými súbormi vo svojej triede, vyrovnávanie záťaže a spätné proxy funkcie.
 • Ukladanie do pamäte cache FastCGI
 • Podpora protokolov uwsgi, SCGI a iných serverov s vyrovnávacou pamäťou.
 • Gzipping, transformácia obrazu, rozsahy bajtov, chunked response, atď., S streamovaním FLV a MKV.
 • WebSockets, udržujúce a potrubné pripojenia
 • Kontrola prístupu, presmerovanie chýb atď.

Celkovo vzaté, Nginx je elektráreň s množstvom funkcií, ktoré ju udržujú pred krivkou. Pretože základnou spoločnosťou je udržateľný podnik, platená podpora a poradenstvo sú k dispozícii pre komplexné projekty, ktoré môžu byť pre niektorých užitočné.

Je pre vás Nginx?

Ak chcete architektúru webových aplikácií podľa svojich predstáv, Nginx je veľké plus. Môžete navrhovať zložité a distribuované systémy pomocou výkonného ukladania do vyrovnávacej pamäte, proxy a vyrovnávania záťaže, okrem toho, že Nginx slúži na priame poskytovanie statických súborov s niekoľkými optimalizáciami..

A áno – Nginx je pripravený na HTTP / 2.

Zaujíma vás učenie Nginx? Vyskúšajte to základný kurz.

nosič palíc

Jedným z najhorúcejších nových rámcov, ktoré v nedávnej dobe otvorili komunitu s otvoreným zdrojom, je nosič palíc.

Myslite na Caddy ako na webový server podobný Nginxu (podobná syntax a všetky), všetko sa však zjednodušilo na príjemný extrakt. Napríklad šifrovaciu integráciu pre SSL je možné vykonať iba pomocou troch konfiguračných riadkov.

Preto Caddy priťahuje veľa pozornosti:

 • HTTPS je v predvolenom nastavení povolená. Áno, na inštaláciu alebo obnovu certifikátov SSL nemusíte robiť nič.
 • Hlavným zameraním je HTTP / 2.
 • V predvolenom nastavení otáča kľúče na relácie TLS. Toto umožňuje oveľa bezpečnejšiu správu pripojenia TLS, ktorá nie je zraniteľná voči pánom Heartbleed.
 • Žiadne závislosti (je to binárna kódová základňa zostavená pomocou Golang, ktorá nezávisí od žiadnych základných systémových knižníc)
 • Štandardne slúži statické súbory v aktuálnom adresári!
 • Vkladateľný – dá sa použiť ako knižnica v iných programoch

Je Caddy pre vás?

Ak túžite po jednoduchosti a ste odradení tupými konfiguráciami ako Apache a Nginx, Caddy sa bude cítiť ako vánok čerstvého vzduchu. To znamená, že to funguje najlepšie, keď ste spokojní s predvolenými hodnotami. Napríklad, ak chcete použiť vášho poskytovateľa SSL, mať samostatný adresár pre statické súbory (čo je takmer vždy prípad), a tak ďalej výhody ustupujú..

LightHTTPD

Jednou z oblastí, v ktorej väčšina moderných webových serverov zlyhá, je využívanie zdrojov. LightHTTPD bol navrhnutý na prekonanie týchto problémov v prostrediach s nízkou pamäťou a CPU.

Lighthttpd je postavený na asynchrónnom modeli spracovania žiadostí, a teda v podstate odráža fungovanie Nginxu. Je tu však jeden úlovok – Lighthttpd pracuje v jednom vlákne, takže ak máte stroj schopný viac, ignoruje ostatné jadrá CPU. Takisto mu chýbajú vynikajúce funkcie Nginxu, ako napríklad SSL proxy, HTTP / 2 a podobne.

Je pre vás Lighthttpd?

Lighthttpd je schopný jednovláknový webový server, ktorý dokáže ľahko spracovať niekoľko stoviek požiadaviek za sekundu a stále má jednoduché prostriedky na systémových zdrojoch. Okrem toho nemá toho veľa čo ponúknuť v porovnaní s alternatívami. Možno, že ak nepotrebujete všetky zvončeky a píšťalky – a skutočne sa potíte za strojové zdroje – Lighthttpd stojí za to preskúmať.

MonkeyServer

Cez nepárne meno, opice webový server je zaujímavý projekt, ktorý sa naďalej aktívne vyvíja a podporuje.

Hlavnou atrakciou servera MonkeyServer je podpora integrovaných platforiem. Budete si musieť zostaviť server sami, ale môžete vytlačiť všetky ozdôbky a skončiť s ľahkým rýchlym webovým serverom..

 • Zameriava sa hlavne na Linux, ale je podporovaný aj na MacOS
 • Plná podpora pre procesory založené na ARM
 • Funguje dokonale na platformách Android, Raspberry Pi a ďalších zabudovaných platformách
 • Minimálna doba prevádzky (100 kB bez doplnkov)
 • Podporuje IPv6 a TLS
 • Pracuje s CGI a FastCGI
 • Základné overovanie, bezpečnostné pravidlá atď.

Je MonkeyServer pre vás?

Ak chcete zacieliť na vstavané zariadenia, MonkeyServer je skoro to, čo potrebujete. To však funguje rovnako dobre na architektúrach x86 a x86-64 a dá sa použiť na spustenie rozsiahlych aplikácií na výkonných strojoch. Má oveľa aktívnejšiu a živejšiu komunitu ako iné alternatívne webové servery, takže sa nikdy nestratíte, ak potrebujete pomoc.

OpenLiteSpeed

OpenLiteSpeed je príchuť podnikového webového servera ponúkaného spoločnosťou LiteSpeed ​​Technologies.

OpenLiteSpeed ​​má veľa dôvodov:

 • Kompatibilné s mod_rewrite Apache, čo znamená, že ak máte veľa existujúcich súborov Apache, migrácia bude minimálna bolesť.
 • Architektúra riadená udalosťami v žilách Nginxu, čo vedie k vysokej priepustnosti.
 • Správcovské rozhranie na báze GUI, ktoré ponúka príjemnú konfiguráciu.
 • Natívne SAPI pre PHP, čo vedie k vyššiemu výkonu.
 • V predvolenom nastavení sa používajú optimalizácie vyrovnávacej pamäte a optimalizácia služby Google PageSpeedInsights.

Je pre vás OpenLiteSpeed?

OpenLiteSpeed ​​má veľký zmysel pre webové stránky založené na obsahu WordPress, pretože optimalizácia stránok je už súčasťou servera. Keďže je dôkladne vyladený výkon PHP, kódové bázy a projekty založené na PHP môžu mať obrovský úžitok.

Cherokee

Cherokee Projekt bol osobným svrbením vývojára, ktorý sa rozrástol na slušnú platformu webového servera. Hoci nemá špičkové funkcie ako Nginx, poskytuje ľahkú, zábavnú a výkonnú alternatívu k bežným webovým serverom..

Najväčšou výhrou pre Cherokee je jednoduchosť – pri konfigurácii servera nie je potrebné prerušovať pot z príkazového riadku. Priateľské webové rozhranie sa dodáva zabalené a je potešením ho použiť pre tých, ktorí uprednostňujú metódu point-and-click..

Zdroj: Linode

Hoci Cherokee nie je veľmi aktívne vyvíjaný, stále je to dobrá stávka pre väčšinu každodenných projektov. Vyskúšajte to!

záver

Bez webových serverov by život nemal zmysel a našťastie si máme z čoho vyberať dosť málo. Aký je váš obľúbený webový server s otvoreným zdrojovým kódom? Ak si myslíte, že som zmeškal podstatný záznam v zozname, dajte nám vedieť v komentároch a ja ho s radosťou pridám! ��

Tagy:

 • Open Source

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map