Ako monitorovať CPU a pamäť v systéme Linux?

Dozviete sa, koľko jednotlivý proces alebo celý systém spotrebuje CPU alebo pamäť.


Ako sysadmin sa často musíte vyrovnať s incidentom, keď je aplikácia pomalá alebo nereaguje z dôvodu vysokého využitia CPU / pamäte / siete. Ak je server hostiteľom iba jedného procesu, potom je ľahké zistiť, kedy proces spotrebuje všetky zdroje. Predstavte si však zdieľaný server, na ktorom je spustených viacero služieb, a musíte zistiť, ktorý z nich je zdrojom všetkých zdrojov.

Existuje veľa monitorovacieho softvéru, ktorý to robí po vybalení. Ale ak nemáte jedno alebo nehľadáte riešenie založené na príkazoch, potom to pôjdete. Všetci sú ZADARMO!

top

Možno budete chcieť začať tým, že sa pozriete do horného alebo horného výsledku a uvidíte prehľad procesov.

Ako vidíte nižšie, poskytuje vynikajúcu predstavu o tom, čo všetky procesy využívajú. Ak sa pozriete na prvú, ktorá nodejs zaberá 3,9% pamäte a 0,3% CPU.

Vrchná časť je nainštalovaná takmer na všetkých distribúciách systému Linux.

Keď identifikujete podozrivého, môžete sa zamerať na tento proces namiesto všetkého, čo ste videli vyššie. Stále môžete použiť príkaz top, ale s nejakým argumentom.

Povedzme, že poznáte ID procesu (PID); môžete použiť príkaz uvedený nižšie.

top -p $ PID

Môžete tiež použiť grep s vrchom. Nižšie je uvedený príklad kontroly využitia králika.

htop

Podobné na začiatok, ale s ďalšími informáciami. Ako je to možné, dostal príkazový stĺpec, ktorý je užitočný na identifikáciu cesty procesu. A tiež je farebný.

htop nemusí byť nainštalovaný v predvolenom nastavení, ale vždy to môžete urobiť pomocou apt-get install htop, ak používate Ubuntu.

pohľady

Ako už názov napovedá, získate prehľad o využití systému na jednej obrazovke. Bežné procesy sú usporiadané podľa využitia CPU.

na vrchole

Podobné ako vyššie uvedené, ale s vynikajúcou funkciou na zaznamenanie výstupu do súboru, aby ste si ich mohli neskôr pozrieť. Predstavte si, že existuje problém mať problém v konkrétnom časovom okne. Môžete naplánovať zápis výstupu do súboru pomocou crontabu alebo iného a neskôr môžete prehrávať.

Ak chcete zaznamenať výstup do súboru:

atop -w filename

a na prehrávanie:

atop -r filename

Podporuje viacero argumentov, ako je interval, vzorky atď. A dôrazne odporúčam pozrieť sa na manuálovú stránku.

Ak sa zaujímate iba o riešenie problémov v reálnom čase, spustite ho na vrchu a mali by ste vidieť, ako je uvedené nižšie.

ps

Teraz skontrolujte príkaz ps.

Príkaz ps s PID môžete použiť na tlač ich využitia CPU a pamäte.

ps -p $ PID -o% cpu,% mem

Výstup by mal vyzerať takto.

[Email protected]: ~ # ps -p 1048 -o% cpu,% mem
% CPU% MEM
0,2 3,0
[Email protected]: ~ #

nmon

Interaktívny nástroj na sledovanie príkazového riadka pre využitie CPU, pamäte, diskov, siete, NFS a virtuálnej pamäte. Ak si chcete pozrieť najvyšší proces (podľa využitia), môžete vykonať nmon a stlačte tlačidlo t.

monit

monit je webové a príkazové riadkové riešenie s otvoreným zdrojom na monitorovanie serverových zdrojov, démonov, súborov, adresárov, súborových systémov atď..

Monit tiež dostal skvelý widget.

Monitorix

Ľahký nástroj s otvoreným zdrojom na monitorovanie servera Linux. Monitorix má zabudovaný HTTP, takže môžete skontrolovať využitie a ďalšie položky na webe. Medzi ďalšie prehľady použitia patrí:

 • Kernal / teplota
 • Systém súborov a I / O
 • Sieťový prenos
 • Apache / Mail / FTP / Nginx / MySQL / Lak / Memcached /

Monitorix tiež ponúka konfiguráciu výstrah, takže môžete dostávať upozornenia, keď nie sú veci v poriadku. Bude to dobrá voľba, keď spravujete servery typu cloud a hľadáte proaktívne monitorovacie riešenie.

Netd

Netd je sledovanie výkonu v reálnom čase pre systémové prostriedky, aplikácie, webové servery, databázy, DNS, poštu, hardvérové ​​senzory a mnoho ďalšieho. Je to open-source a začatie je ľahké. Všetky údaje sa zhromažďujú, ukladajú a streamujú, aby ste si mohli interaktívne vizualizovať. Dáta sa zhromažďujú každú sekundu, takže vám nič neunikne.

Miloval veľa vedúcich predstaviteľov priemyslu.

Takže na čo čakáte, vyskúšajte a prevezmite kontrolu nad svojimi servermi Linux.

záver

Dúfam, že vyššie uvedené nástroje vám pomôžu vizualizovať využitie servera v reálnom čase, takže môžete podniknúť potrebné kroky. Ak ste práve začali ako správca systému a hľadáte praktické školenie, vyskúšajte toto Kurz Udemy.

Tagy:

 • Open Source

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map