Docker vs Virtual Machine – Porozumenie rozdielom

Jednou z častých otázok týkajúcich sa Dockera je to, ako sa líši od VM (virtuálneho počítača).


Pokiaľ ide o cloudovú infraštruktúru, virtuálny stroj bol pre mnohé zo svojich výhod štandardom, v ktorom sa používa. Čo keby ste však mali alternatívu k virtuálnemu stroju, ktorý bol ľahší, úspornejší a škálovateľnejší. To je presne to, čo je Docker.

Docker je technológia založená na kontajneroch, ktorá umožňuje vývoj distribuovaných aplikácií. V tomto blogovom príspevku vysvetlím rozdiely medzi virtuálnymi počítačmi a kontajnermi Docker.

Čo je to virtuálny počítač?

Virtuálny stroj je systém, ktorý funguje presne ako počítač.

Jednoducho povedané, umožňuje spustiť to, čo sa zdá byť na mnohých samostatných počítačoch na hardvéri, tj na jednom počítači. Každý virtuálny počítač vyžaduje svoj základný operačný systém a potom je hardvér virtualizovaný.

Čo je Docker?

Docker je nástroj, ktorý pomocou kontajnerov uľahčuje vytváranie, zavádzanie a spúšťanie aplikácií. Väzuje aplikáciu a jej závislosti vo vnútri kontajnera.

Učenie Docker je ľahké!

Docker vs. VM

Teraz vám poviem významné rozdiely medzi dokovacími kontajnermi a virtuálnymi strojmi. Medzi významné rozdiely patrí podpora operačného systému, bezpečnosť, prenosnosť a výkon.

Poďme teda diskutovať každý z týchto výrazov jeden po druhom.

Podpora operačného systému

Tradičné verzus nové gen

Podpora operačného systému virtuálnych strojov a kontajnerov Docker je veľmi odlišná. Z vyššie uvedeného obrázka môžete vidieť, že každý virtuálny počítač má svoj hosťovský operačný systém nad hostiteľským operačným systémom, čo spôsobuje, že virtuálne počítače sú ťažké. Na druhej strane kontajnery Docker zdieľajú hostiteľský operačný systém, a preto sú ľahké.

Zdieľanie hostiteľského operačného systému medzi kontajnermi ich robí veľmi ľahkými a pomáha im pri štarte za pár sekúnd. Preto je réžia pri správe kontajnerového systému v porovnaní s virtuálnymi strojmi veľmi nízka.

Kontajnery doku sú vhodné pre situácie, keď chcete spúšťať viac aplikácií cez jedno jadro operačného systému. Ak však máte aplikácie alebo servery, ktoré musia bežať na rôznych typoch operačných systémov, sú potrebné virtuálne počítače.

zabezpečenia

Virtuálny stroj nemá žiadny zdieľaný operačný systém a hostiteľské jadro má silnú izoláciu. Preto sú v porovnaní s kontajnermi bezpečnejšie. Kontajner má veľa bezpečnostných rizík a slabých miest, pretože kontajnery majú spoločné hostiteľské jadro.

Pretože prostriedky doku sú zdieľané a nie sú pomenované, môže útočník využiť všetky kontajnery v klastri, ak získa prístup k jednému kontajneru. Na virtuálnom počítači nemáte priamy prístup k prostriedkom a hypervízor má obmedzovať použitie zdrojov vo virtuálnom počítači.

prenosnosť

Kontajnery doku sú ľahko prenosné, pretože nemajú samostatné operačné systémy. Kontajner môže byť prenesený do iného operačného systému a môže sa začať okamžite. Na druhej strane, virtuálne stroje majú samostatný OS, takže prenos virtuálneho stroja je v porovnaní s kontajnermi obtiažny a portovanie virtuálneho počítača tiež vyžaduje veľa času z dôvodu jeho veľkosti..

Pre vývojové účely, kde sa aplikácie musia vyvíjať a testovať na rôznych platformách, sú Dockerove kontajnery ideálnou voľbou.

výkon

Porovnanie virtuálnych strojov a kontajnerov s dokom by nebolo spravodlivé, pretože sa oba používajú na rôzne účely. Vďaka ľahkej architektúre doku, ktorá je menej náročná na zdroje, je však lepšou voľbou ako virtuálny stroj. Výsledkom je, že z ktorých sa kontajnery dajú spustiť veľmi rýchlo v porovnaní s virtuálnymi počítačmi, a využitie prostriedkov sa líši v závislosti od zaťaženia alebo prenosu v ňom.

Na rozdiel od virtuálnych počítačov nie je potrebné neustále prideľovať prostriedky kontajnerom. Rozšírenie a duplikácia kontajnerov je tiež ľahká úloha v porovnaní s virtuálnymi počítačmi, pretože v nich nie je potrebné inštalovať operačný systém..

záver

Tu je tabuľka, ktorá vyhodnocuje rozdiely na virtuálnom stroji a kontajneroch Docker.

Virtuálny prístrojDocker Container
Hardvérová izolácia procesuIzolácia procesov na úrovni OS
Každý VM má samostatný OSKaždý kontajner môže zdieľať OS
Topánky za pár minútTopánky za pár sekúnd
VM majú málo GBKontajnery sú ľahké (KB / MB)
Ready-made VMs je ťažké nájsťVopred postavené dokovacie kontajnery sú ľahko dostupné
VM môžu ľahko prejsť na nového hostiteľaKontajnery sú skôr zničené a znovu vytvárané ako premiestňované
Vytvorenie VM trvá relatívne dlhšieKontajnery je možné vytvoriť v priebehu niekoľkých sekúnd
Viac využitia zdrojovMenšie využitie zdrojov

Tagy:

  • prístavný robotník

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map