Migrácia z MySQL na MariaDB je jednoduchá!

Čo sa týka (relačných) databáz, MySQL je nesporným víťazom.


Ale teraz má vážnu konkurenciu!

Na rozdiel od iných databázových porovnaní má MySQL verzus MariaDB minimálnu reálnu, objektívnu hodnotu. Sú takmer rovnaké (a chvíľu späť, boli rovnaké!), Majú rovnaké adresárové štruktúry a syntax a rovnaký výkon.

Áno, po vydaní 10 MariaDB sa veci začali rozbiehať rýchlejšie, ale aj príkaz na spustenie MariaDB sa volá `mysql`!

Takže keď ste tu, aby ste sa naučili, ako migrovať z MySQL na MariaDB, myslím si, že bude veľmi zaujímavé zistiť, odkiaľ tento náhle konkurent vyskočil. Ak ste na MariaDB nováčikom, môžete zvážiť jeho prijatie online kurz.

Príbeh MariaDB

Bez uvedenia do úplného encyklopédického režimu mi dovoľte prejsť hlavné body.

MySQL bol pôvodne prepustený v roku 1995 Michael Widenius ponúknuť alternatívu k reštriktívnym a drahým ponukám, ako je Microsoft SQL Server alebo Oracle oblek. A zvyšok, ako sa hovorí, ak história: MySQL sa stala tak populárnou, že vývojári zabudli, že SQL a MySQL boli dve rôzne veci. Odhady sa líšia, ale je spravodlivé povedať, že príkazy MySQL sú od písania takmer 45% trhu s databázami.

Zdroj: eversql.com

Aby som to skrátil, príbeh MySQL získal spoločnosť Sun Microsystems, ktorú následne získala. , , Áno, Oracle. Výsledkom je, že najväčší databázový stroj s otvoreným zdrojovým kódom bol vo vlastníctve najúspešnejšej komerčnej databázovej spoločnosti na svete. Pôvodným tvorcom MySQL to bol smrtiaci gombík pre databázový stroj používaný a milovaný miliónmi.

oni obával že spoločnosť Oracle sa starala iba o ohromujúcu používateľskú základňu MySQL, by pomaly zabila ducha projektu, výrazne ho komercializovala.

V dôsledku toho sa nazýva čistá vidlica GPL MySQL mariadb, sa narodil v roku 2010.

Teraz by ste mali migrovať do MariaDB?

Je ťažké argumentovať tak či onak a pre nezávislých vývojárov to nijako nezmení. Popularita je, MariaDB stále nie je blízko MySQL, ale je známy.

Napríklad časté otázky týkajúce sa inštalácie WordPress zmieňuje MySQL a MariaDB jedným dychom.

Pre väčšie tímy pracujúce na dlhodobých riešeniach záleží na tom, do akej miery veria spoločnosti Oracle, že pôvodné ideály MySQL zostanú nedotknuté. Je ťažké povedať, že cez noc uplatňujú drakonické licenčné podmienky, ale nie je to tiež nemysliteľné.

Skombinujte to so skutočnosťou, že MariaDB môže inovovať rýchlejšie a čoskoro bude nekompatibilná s MySQL na základnej úrovni, a existuje pádny dôvod na zmenu. Odteraz na tom nezáleží, a okrem niektorých paranoidných firiem zostávajú používatelia MySQL tam, kde sú..

Ako migrovať z MySQL na MariaDB?

MySQL na MariaDB je jednou z najsmiešnejšie ľahkých migrácií, akú kedy zažijete vo svojom živote. Neexistuje nič, čo by ste mali urobiť, a vy si budete myslieť: „To je všetko ?!“ po skončení. V podstate všetko, čo musíte urobiť, je:

 1. Uistite sa, že správca balíkov má prístup k službe MariaDB.
 2. Zastavte MySQL.
 3. Nainštalujte MariaDB

Áno, to je ono!

Napríklad, ak ste na Ubuntu 18.04, prvým krokom je pridanie zdrojov MariaDB do vášho systému takto:

sudo apt-get install software-properties-common
sudo apt-key adv –recv-keys –keyserver hkp: //keyserver.ubuntu.com: 80 0xF1656F24C74CD1D8
sudo add-apt-repozitár ‘deb [arch = amd64, arm64, ppc64el] http://suro.ubaya.ac.id/mariadb/repo/10.3/ubuntu bionic main’
aktualizácia sudo apt-get

Teraz je čas zastaviť MySQL:

sudo služba mysql zastávka

a potom nainštalujte MariaDB, ktorá sa spustí po dokončení:

apt install mariadb-server

A potom príde. , , nič!

Áno, to je všetko – úspešne ste migrovali z MySQL na MariaDB. Viem, že je nemožné tomu uveriť.

Myslím, že to určite musí byť viac ako len 2-3 príkazy? A čo dumping a import databáz? A čo používatelia databázy, heslá a privilégiá? A čo nastavenia optimalizácie (pre správcov DB)?

Úprimne povedané, nič z toho nie je potrebné. MariaDB je „drop-in“ náhrada za MySQL. Pamätajte, že ide iba o otvorenú vidlicu existujúceho projektu MySQL, a preto je nevyhnutne to isté. Ako som už povedal, rozdiely sa časom budú zvyšovať, ale odteraz už nie je nič iné, ako zastaviť MySQL a nainštalovať MariaDB. ��

Ak stále neveríte (čo obdivujem!), Odporúčam vám, aby ste šli nad úradníka dokumenty o migrácii, ktoré potvrdzujú upokojujúce tvrdenie:

Rozhodli ste sa prejsť z MySQL na MariaDB, ale ste trochu nervózni. Poslednou vecou, ​​ktorú chcete, je zabaviť sa v zlomku. Nerobte si starosti, pretože MariaDB je navrhnutá ako náhrada za MySQL. Mali by ste byť schopní nainštalovať MariaDB cez váš server MySQL a potom ísť o svojej firme bez drámy.

Dúfam, že to vyrieši to. Nerobte si starosti, osobne som migroval niekoľko databáz MySQL bez akýchkoľvek problémov, takže sa nemusíte obávať. ��

Nakoniec, ak ste na inej platforme ako Ubuntu 18.04, MariaDB má užitočnú náradie ktoré dokážu vygenerovať potrebné príkazy na kopírovanie a prilepenie.

Skôr ako zavriem tento článok, slovo opatrne: pred vykonaním inovácie si urobte zálohu vašich dátových súborov MySQL.

Rovnako dôležité je, aby ste dôkladne preskúmali kompatibilitu verzie MariaDB, ktorú inštalujete, ak používate nejaké preddefinované nástroje tretích strán (napríklad Magento, Drupal atď.)..

Tagy:

 • databázy

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map