MongoDB vs MariaDB vs MySQL

Ak ste prežili začiatkom 90. a 2000. rokov, je pravdepodobné, že ste už oboznámení s LAMP zásobník na vývoj webových aplikácií. Čo v skratke znamenalo Linux, Pache, MySQL a PHP / Python / Perl. Väčšina webových projektov sa budovala iba pomocou špecifického zásobníka.


Bol (a stále je) prístupný, relatívne ľahko udržiavateľný a nemal takmer žiadne vstupné náklady, pretože ste mohli spravovať projekt LAMP na veľmi skromnom stroji.

Ale časy sa menia a všetci sme toho boli svedkami. PHP bolo kedysi zlatým štandardom vo vývoji webu a softvéru. A v posledných rokoch nielenže PHP stratilo svoje kúzlo, videli sme obrovský nárast v používaní JavaScriptu prakticky v každom projekte, ktorý si vieme predstaviť.

najobľúbenejšie programovacie jazyky

Tento graf, prevzaté z ročného prieskumu vývoja spoločnosti SO, ukazuje, o koľko PHP zaostalo za jazykmi ako Python, Java a, čo je najdôležitejšie, JavaScript.

Napriek tomu sa tento článok nezameriava na programovacie jazyky, ale namiesto toho sa zameriame na stav moderných databázových systémov a ich rozdiely. Ako vidno z vyššie uvedeného grafu, SQL stále stúpa. Viac ako 52% profesionálnych vývojárov ho používa v každodennom pracovnom postupe.

Rovnako ako sa menia a vyvíjajú programovacie jazyky, databázové systémy sa menia. Keď sa pozrieme ďalej na vyššie uvedený prieskum, máme nasledujúci graf, ktorý ukazuje rast iných databázových systémov.

najobľúbenejšie databázové systémy

Obzvlášť dva systémy, na ktorých nám záleží najviac, sú pre tento článok MongoDB a mariadb. Obaja preukázali stály nárast používania a popularity, a preto stojí za to sa pozrieť, prečo sa to deje.

Ďalej by bolo dôležité zistiť, či má ktorýkoľvek z týchto systémov významné výhody oproti používaniu SQL vo vašom pracovnom postupe. Aj keď skúsená a spoľahlivá technológia (SQL), môže mať svoje nevýhody, pokiaľ ide o veľké projekty.

Pozrime sa bližšie.

MySQL: Populárne, ľahký prístup, spoľahlivý.

Logo MySQL

MySQL je najznámejší systém správy databáz na svete. Spravuje ho spoločnosť Oracle (ktorý postupne získal motor) a posledná oficiálna verzia je 8.0. MySQL je v aktívnom vývoji a zostáva projektom s otvoreným zdrojovým kódom.

Napriek nárastu niekoľkých rôznych databázových systémov určených na moderné účely zostáva MySQL stále populárna aj medzi najrozvinutejšími technologickými spoločnosťami. Netflix, Twitter, Slack a ďalšie veľké značky sú len niektoré z miliónov spoločností, ktoré sa v určitej podobe alebo forme spoliehajú na MySQL.

Dokonca aj najpopulárnejšia blogovacia platforma na svete, WordPress, nábožensky pokračuje v používaní MySQL ako svojho databázového systému podľa výberu. Môže sa to však zmeniť čo najskôr Automattic dostal veľké plány na formovanie budúcnosti WordPress pomocou JavaScriptu a jeho schopnosti.

Aké sú významné vlastnosti MySQL?

 • Zákazník & Komunikácia so serverom. MySQL predstavuje nenáročné prostriedky na back-to-back komunikáciu medzi klientom a serverom. To uľahčuje škálovanie aplikácií MySQL prostredníctvom mnohých rôznych serverov, sietí alebo cloudových systémov.
 • flexibilita. MySQL svieti svojou schopnosťou nechať vývojárov spravovať dáta veľmi flexibilným spôsobom. Toto je väčšinou dosiahnuté prostredníctvom jeho SELECT syntax, ktorá poskytuje obrovský potenciál pre správu aj tých najväčších súborov údajov.
 • výkon. Aj keď slová „MySQL & Performance “, ruka v ruke s tradičnými najnovšími verziami systému preukázali, že sú mimoriadne výkonné.
 • podpora. Pretože MySQL existuje už dlhšie ako väčšina iných databázových systémov, máte prístup k oveľa väčšej skupine potrieb podpory. Toto zahŕňa aktuálna dokumentácia, Q&Webové stránky, a samozrejme, online návody.

Všetky z nich robia z MySQL solídny výber pre takmer akýkoľvek typ projektu. Samozrejme, existujú aj určité nevýhody. Jedným z nich je, že MySQL ukladá údaje do tabuliek, riadkov a stĺpcov. Inými slovami, s rastúcou veľkosťou databázy sa zvyšuje aj požiadavka na prostriedky na prístup, analýzu a využívanie týchto údajov..

Pokročilejší vývojári to chápu veľmi dobre; preto sa zvyšuje počet vývojárov a značiek, ktorí sa spoliehajú na efektívnejšie databázové systémy.

MySQL je teda dobrým východiskovým bodom pre akýkoľvek nový webový alebo softvérový projekt. Pomáha vám naučiť sa všeobecný spôsob práce databáz a máte k dispozícii dostatok zdrojov na prácu.

MariaDB: S ohľadom na výkon.

Logo MariaDB

mariadb má zaujímavé príbeh jeho vzniku. Konkrétne je MariaDB vidličkou MySQL a je podporovaná niektorými pôvodnými vývojármi MySQL. Existovali obavy v súvislosti s akvizíciou MySQL spoločnosťou Oracle (corporate), a preto sa MariaDB narodila v roku 2009. Od tej doby sa projekt neustále vyvíja a rastie, a ako je uvedené v predchádzajúcom grafe, používa približne 17% profesionálnych vývojárov dnes.

Jedna z veľkých vecí, keď je MariaDB vidličkou pôvodnej MySQL, je to tak môžete ľahko (a bezpečne!) prechádzať z jedného databázového systému do druhého. Väčšina syntaxí príkazového riadka zostáva z veľkej časti rovnaká.

Možno sa teda čudujete, aký má zmysel vybrať si MariaDB oproti populárnejšiemu systému MySQL? Pozrime sa na niektoré kľúčové body, ktoré ukazujú, ako môže MariaDB vylepšiť vaše skúsenosti so správou údajov, pokiaľ ide o databázy.

 • Úložné motory. MariaDB prichádza s tuctom úložných strojov (Cassandra, TokuDB atď.), Ktoré vám umožňujú efektívnejšie ukladať rôzne typy údajov. To tiež znamená, že prístup k uvedeným typom údajov sa stáva menej závislým od výkonu servera.
 • Rýchlejšie ukladanie do vyrovnávacej pamäte / indexovanie. Unikátny ukladací stroj s názvom „Memory“ je až o 25% rýchlejší pre príkazy INSERT ako pre MySQL. To sa zvyšuje s tým, ako sa rozširuje množstvo informácií, ktoré ukladáte v databáze.
 • Systém zásuvných modulov. MariaDB podporuje použitie doplnkov, softvérových komponentov, ktoré môžu byť pridané k základnému softvéru bez toho, aby bolo potrebné prebudovať server MariaDB zo zdrojového kódu. Preto je možné pluginy načítať pri spustení alebo načítať a vyložiť, zatiaľ čo server beží bez prerušenia.

Základný modul je kompatibilný so všetkými hlavnými operačnými systémami vrátane Windows, Linux a Linux dokonca aj OSX, ak ide o trasu, po ktorej idete.

V posledných niekoľkých rokoch sa spoločnosti páčili Wikipedia, Google, a početné svetové banky všetci prijali MariaDB ako svoj primárny výber databázového systému. To dokazuje nielen robustnosť MariaDB, ale aj dôveru, ktorú majú veľké značky v projekte.

MongoDB: Štruktúra údajov s vysokou dostupnosťou.

Logo MongoDB

MongoDB naďalej rastie na popularite vďaka svojmu neslávnemu databázovému systému založenému na dokumentoch. Stručne povedané, MongoDB vám umožňuje vložiť nové údaje do vašej databázy zrýchleným tempom pomocou insertMany () Funkcie. Zatiaľ čo v prípade MySQL by ste to museli robiť individuálne. Na pochopenie tohto rozdielu sa nevyžaduje graf.

Ale v prípade, že chcete, tu je graf, ktorý nám poskytol Onyancha Brian Henry.

Miera vkladu MySQL vs MongoDB

Tu sa pozeráte na čas, ktorý MySQL (červený) a MongoDB (zelený) potrebuje na vloženie údajov do databázy.. Údaje, ktoré sme mali k dispozícii, sa vypočítali pomocou referenčnej hodnoty jedného milióna vložených kusov.

Vývojári, ktorí už vedia, že sa budú zaoberať veľkým množstvom zmiešaných údajov, si najčastejšie vyberú MongoDB, pretože poskytuje najväčšiu flexibilitu. Pre správu uvedených údajov to znamená. Bez viazania schém, je možné, aby sa údaje a ich typy rýchlo uložili na okamžité alebo neskoršie použitie.

 • škálovateľnosť. Chcete preniesť svoje údaje na viac serverov? MongoDB podporuje toto správanie, pretože dodáva ešte rýchlejší výkon. Okrem toho sa všetky údaje ukladajú vo formáte JSON.
 • Mobilný vývoj. Nazýva sa nový druh tech-stacku Mern (MongoDB, Express, React a Node), ktorý je určený na vývoj vysokokvalitných mobilných aplikácií. Pretože mobilné aplikácie majú tendenciu produkovať obrovské množstvo údajov veľmi rýchlym tempom, dáva zmysel iba to, že MongoDB by bola na tento účel predvolená voľba..
 • Dynamická štruktúra. Problémy môžu vzniknúť bez predpovedí. V prípade MongoDB získate mimoriadnu flexibilitu na dynamické presúvanie alebo prenos databázy bez potreby riešenia akýchkoľvek problémov týkajúcich sa vnútornej štruktúry údajov..

Má to dôvod viac ako 26% profesionálnych vývojárov už pracuje s MongoDB denne. Je to výkonný databázový systém založený na dokumentoch určený pre moderné aplikácie a softvér.

záver

Nájdenie správneho databázového systému pre vás bude vždy trochu náročné. Môžete stráviť týždeň prácou s určitým systémom, len aby ste zistili, že nerobí presne to, čo chcete. A mnoho ďalších dôvodov, prečo určitý systém môže zlyhať vaše očakávania.

To znamená, že MySQL je vždy bezpečná voľba. Je to už desaťročia. Ak však máte predchádzajúce skúsenosti s vývojom a máte väčšie plány pre svoje projekty, nové databázové systémy, ktoré prichádzame na trh, sa určite oplatia pozrieť.

Ak ste v nedávnej dobe prešli nejakou databázou, dajte nám vedieť v komentároch. Vždy je dobré počuť inú stranu príbehu. Na záver dúfame, že tento článok pokrýva dosť priestoru na to, aby ste sa podrobnejšie venovali každému systému.

Tagy:

 • databázy

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map