Web 3.0: Nová éra webdizajnu je už tu

Všimli ste si v dnešnej dobe na priemernej webovej stránke niečo iné? Niečo sa zmenilo v tom, ako boli webové stránky navrhnuté už pred niekoľkými rokmi. A mnohí túto zmenu nazývajú príchodom Webu 3.0 – novej éry webdizajnu.


Vo väčšej miere je Web 3.0 o dátach a ich správe. Žijeme vo veku informácií, a keďže sa objem údajov rozširuje, je potrebné ich spravovať.

Počuli ste o tom Blockchain predtým a frázu Decentralizovaný web.

A budete tiež počuť o ľuďoch, ktorí chcú zbavte sily spoločností ako Google, a dokonca aj Facebook – ktorý mal spravodlivý podiel na problémoch súvisiacich s ochranou súkromia v posledných rokoch.

BlockchainVeľký korpus by vám mohol uľahčiť život, prinajmenšom zatiaľ, ale Web 3.0 plní prísľub lepších pravidiel ochrany osobných údajov a pokročilej správy údajov. Ilustrácia: Rytis Jonikas

A čo umelá inteligencia (AI) a strojové učenie (ML)?

To všetko sú skutočné technológie, ktoré sú začlenené do moderného webu v tej či onej podobe. Cieľ je jednoduchý, prispôsobiť si používateľské skúsenosti a sprístupniť web.

A aj tak…

Tento príspevok sa netýka žiadnej z týchto technológií

Aj keď chápem, že všetky vyššie uvedené techniky sú mimoriadne dôležité pre tento deň a vek, zameriavam sa na tento príspevok Web Design 3.0.

Inými slovami, ako sa zmenili webové stránky za posledných päť rokov a ako sa mení stránka dizajnu webových stránok s webom 3.0?

Takto vyzeral web raz:

Web 1.0 Old School WebKlasický web 1.0

A v polovici 2000-tych rokov sme začali vidieť vznik Webu 2.0, ktorý vyzeral takto:

Dizajn webových stránok Web 2.0Web 2.0 – Bežný prístup k hladkému dizajnu webových stránok.

Toto však nie je nič v porovnaní s tým, čo vidíme v dizajnoch Web 3.0:

Príklad ukážky webovej stránky Web 3.0Web 3.0 – jedinečné farby, tvary, perfektné zarovnanie pixelov a ďalšie! Dotknutá webová stránka: Droplet Health

Nová éra webdizajnu zdôrazňuje dokonalú presnosť, pôsobivé farebné schémy a pridanie nových prvkov dizajnu, ktoré dopĺňajú celkový dizajn..

Ako sme sa sem dostali a čo potrebujete vedieť?

Čo je to Web Design 3.0: Vaše otázky boli zodpovedané

V tejto časti sa zameriam na tieto otázky:

 • Ako sa webové stránky Web 3.0 líšia od predchádzajúcich rokov?
 • Prečo návrhári používajú toľko tvarov a iných konštrukčných prvkov?
 • Tvorcovia stránok udržujú krok s trendmi?

Po zodpovedaní týchto otázok sa pozrieme na najmodernejšie nástroje na návrh a na niekoľko platforiem, kde nájdete inšpiráciu pre dizajn..

Poďme teda na prvú otázku.

# 1: Ako sa líšia webové stránky Web 3.0 od predchádzajúcich rokov?

Náladový dizajn

Povedal by som, že najvýznamnejšou zmenou v posledných rokoch je pridanie tvorivých prvkov.

Dizajnéri sa omnoho pohodlnejšie používajú prvky pozadia, ako sú tvary a krivky, na uloženie špecifickej navigačnej trasy návrhu.

Pri správnom použití, tvary a kvapky môže pomôcť zvýrazniť hodnotný obsah a zároveň poskytnúť príjemné používateľské rozhranie (používateľské rozhranie).

Webové návrhy 3.0 navyše používajú omnoho viac ilustrácií a vizuálneho obsahu. Nielen na obohatenie stránok, ale často aj na ilustráciu konkrétneho produktu alebo príčiny.

Domovská stránka hry Piio

Hneď ako uvidíte návrh, ako je tento, viete, že konkrétna spoločnosť vynaložila ťažkú ​​prácu, aby bol užívateľský zážitok príjemný.

Koncom roka 2018, MailChimp rebranded celé svoje webové stránky, a jednou z vecí, ktoré sa rozhodli uviesť, bolo použitie ilustrácií.

Tu sú tri hlavné dôvody, prečo musíte zvážiť použitie ilustrácií:

Ilustrácie v prvom rade upútajú pozornosť návštevníkov na rozdiel od čohokoľvek iného, ​​ale to nie je v poriadku.

 • Z komplexu urobte jednoduché. Tvorcovia webových stránok sa tradične spoliehajú na titulky pri vysvetľovaní svojich produktov. V dnešnej dobe pre vás ilustrácie môžu urobiť ťažkú ​​prácu. Okolo vašich výrobkov a ich funkcií môžete navrhnúť celú ilustráciu. Koniec koncov, vizuálne učenie je vec!
 • Obrázok značky. Štýl ilustrácií, ktorý používate, môže pomôcť pri propagácii pozitívneho imidžu značky. Ilustrácie môžu predstavovať rôzne hodnoty značky, silné stránky a kvality. Nie je to niečo, čo by ste mohli vykresliť iba s copywritingom.
 • Vizuálny charakter. Každá značka je iná. A pomocou vizuálov môžete vykresliť identitu, ktorá vás odlíši od ostatných.

Platí to aj pre veci ako ikony a animácie. Obidva vyžadujú trochu viac individuálnej práce – najlepšie od grafického dizajnéra -, ale odmeny sú tu!

A tretia najvýznamnejšia zmena je typografie.

Typografia webu 3.0

Písmo vždy zostalo obrovskou súčasťou každého dizajnu. A ak nie ste presvedčení, vyzval som vás, aby ste na svojich webových stránkach zmenili písmo na niečo úplne náhodného.

Rozdiel v tom dobrá typografia značky sú obrovské. A od tej doby, čo webové stránky Web 3.0 prešli do hlavného prúdu, existuje celá škála typov písma.

S jednoduchým webovým dizajnom by ste sa mohli dostať iba za typ písma, ktorý používate. Odporúčam záložku Typewolf.

bezplatné zoznamy písiem

Táto stránka je zlatou baňou pre všetku typografiu a písmo. Jeremiah Shoaf to vedie. Svoju webovú stránku udržuje už mnoho rokov a na svojej stránke má tisíce rôznych záznamov.

Píše tiež sprievodcov a pravidelne vedie svoj adresár „Miesto dňa“. Kedykoľvek pracujem na novom projekte, Typewolf je jedným z prvých stránok, ktoré navštevujem.

Učením sa typografie a jej vplyvu na web design ušetríte veľa času, pokiaľ ide o to, aby sa dizajn stal profesionálnym..

# 2: Prečo dizajnéri používajú toľko tvarov a iných konštrukčných prvkov?

Tvary vo webdizajne

Tento nový trend využívajú nielen webové stránky navrhnuté odborníkmi. Väčšina moderných WordPress tém a rámcov je tiež vytvorená na implementáciu týchto trendov.

Prečo však tvary a ako prospievajú dizajnu webových stránok? Dva hlavné faktory sú estetika a minimalizmus. Tvary a iné geometrické prvky pomáhajú spojiť celú konštrukciu a zabezpečiť plynulý tok a konzistentné užívateľské prostredie.

Tradične by sa sekcie delili iba na jednotlivé farby a niekedy dokonca bez akejkoľvek farby.

tvary a geometria v webdizajne

V tomto príklade môžete vidieť, ako použitie jednoduchých ilustrácií obohacuje tento minimalistický dizajn a podporujúce vzory pozadia. To zasa pomáha zdôrazniť čitateľnosť hlavných navigačných prvkov.

Na zvýraznenie dôležitého obsahu môžete použiť aj podporné prvky na pozadí, napríklad:

estetický webdizajn

Celkovo vzaté, je to zmes dôslednosti a tvorivého myslenia. Tvar pozadia, ako je znázornené vyššie, môže pomôcť pri implementácii psychológie farieb s cieľom ďalej vylepšiť dojem používateľa.

Neskôr v príspevku sa pozrieme na najobľúbenejšie stránky s webovým dizajnom. Tu uvidíte rôzne techniky implementácie geometrických tvarov vo webdizajne.

# 3: Sú tvorcovia stránok v súlade s trendmi?

Tvorca stránok elementu

Nie sú to iba tvorcovia stránok, ako je Visual Composer a Elementor ktoré vám pomôžu vytvoriť lepšie vstupné stránky. Značky ako Squarespace, Webflow, a Weblium tiež robia významné pokroky v priestore na tvorbu webových stránok. A samozrejme, všetky tieto dizajnérske nástroje sledujú najnovšie trendy vo webdizajne.

Spoločnosť Elementor, ktorá zaznamenala viac ako 25 miliónov stiahnutí, neustále vyvíja svoju knižnicu komponentov tak, aby obsahovala prvky, ktoré tvoria moderný web. Weblium využíva AI na pomoc neskúseným webmasterom pri vytváraní vizuálne ohromujúcich webových stránok.

Najlepšie na tom je, že nikdy nemusíte písať jediný riadok kódu. Moderné tvorcovia stránok poskytujú Gridové rozloženia bez všetkých technických možností.

Widgety Elementor Pro

Pomocou nástrojov drag and drop môžete vytvárať nové riadky, sekcie a meniť veľkosť jednotlivých komponentov. Alebo tomu môžete úplne zabrániť a použiť preddefinované šablóny.

netreba hovoriť, učenie HTML & CSS sa stále veľmi podporuje ako je výučba vektorového umenia a všeobecného grafického dizajnu. Tvorcovia stránok sú náchylní na neefektívnosť, ktorú je možné vyriešiť iba znížením a znečistením kódu.

Dizajnové nástroje Web 3.0: Aktuálne trendy

V predchádzajúcich dňoch boli webové stránky budované na základe drôtových modelov a náčrtkov, ktoré ste museli navrhnúť na kus papiera. Photoshop to trochu zmiernil, ale určite nie do tej miery, akú máme nástroje, ktoré máme dnes.

Moderné nástroje pre návrh sa zameriavajú konkrétne na myšlienku navrhovania webových stránok a mobilných aplikácií. Toto otvára dvere k perfektnému dizajnu pixelov a umožňuje exportovať niektoré z vašich návrhov ako hotové webové stránky.

Drátový model

Akonáhle budete mať dizajn vytvorený na mieru, môžete sa zamerať buď na jeho vlastné kódovanie, alebo na vytváranie kópií tohto návrhu pomocou tvorcov stránok..

Tu sú nástroje, ktoré zmenia všetko.

# 1: Náčrt

Skica

Skica je jedinečný návrhový nástroj pre Mac OS a je pravdepodobne jedným z najlepších nástrojov digitálneho dizajnu na trhu. Aj keď je obmedzený na jeden konkrétny operačný systém.

Jednou z vecí, vďaka ktorým je aplikácia Sketch tak populárna a tak vyhľadávaná, je skutočnosť, že poskytuje takmer všetko, čo potrebujete pre digitálny dizajn, čo zahŕňa navrhovanie webových stránok, mobilných aplikácií, vektorovej grafiky, ako napríklad prototypovanie a externé doplnky pre zvýšenie funkčnosti..

Osobne je jednou z vecí, ktoré sa mi na aplikácii Sketch veľmi páči, je to, že je to skutočne robustný softvér. Ide o skúmanie iných možností na trhu. Skica ilustruje štandard profesionálne vytvoreného softvéru.

Pokiaľ ide o webový dizajn, myslím, že jednou z vzrušujúcich funkcií aplikácie Sketch je, že je navrhnutá na podporu dizajnu webových stránok. Takže môžete vytvárať mriežky, vytvárať viac vrstiev a oveľa viac.

príklad drôtových modelovNa webe sú desiatky tisíc bezplatných kresieb aplikácie Sketch. Svoju kariéru v oblasti webdizajnu môžete naštartovať bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností.

V mnohých ohľadoch je to ako Photoshop, ale pre webový dizajn. Nezahŕňa vaše priemerné funkcie na úpravu fotografií, ale poskytuje všetko, čo potrebujete na úpravu vektorovej grafiky, vkladanie obrázkov, správu písiem, správu veľkosti stránok, vytváranie ďalších sietí, všetko.

Ak sa dnes pozriete na moderné webové stránky, najmä z niektorých veľkých značiek, 99% času, keď bol web navrhnutý pomocou aplikácie Sketch, je medzi profesionálnymi dizajnérmi veľmi známy.

A ak ste nováčik a chcete sa učiť, pozrite sa na toto online kurz.

# 2: Šialenstvo

šialenstvo

Ako už bolo spomenuté, aplikácia Sketch je vytvorená výlučne pre systémy MacOS. Našťastie, Ikon8 vzal na seba vytvoriť alternatívu pre užívateľov Windows. A najlepšie na tom je, že je úplne zadarmo.

šialenstvo je nástroj na úpravu vektorov založený na systéme Windows, ktorý si od aplikácie Sketch požičal veľa inšpirácie. Je plne funkčný ako samostatný softvér na úpravu vektorov, ale podporuje aj súbory Sketch.

Ak teda stiahnete nejaké projekty vytvorené pomocou aplikácie Sketch, budete ich môcť používať s programom Lunacy. V neposlednom rade je program Lunacy podporovaný komunitou. To znamená, že môžete požiadať a hlasovať o funkciách, ktoré predložili iní.

To všetko v mene uľahčenia a zjednodušenia procesu navrhovania webových stránok.

# 3: Obr

Figma

Posledným hlavným nástrojom webdizajnu je Figma. Ako sa to stáva, Figma je tiež blízkym konkurentom spoločnosti Sketch. A je úplne zadarmo na použitie. Je vytvorený pre prehliadač, ale má k dispozícii aj aplikáciu pre stolné počítače.

Keďže je bezplatná a má veľké množstvo funkcií, Figma je tiež aplikácia, ktorú používam ja najčastejšie. Užívateľské rozhranie sa cíti prirodzene, s nulovou réžiou. Všetky tlačidlá a funkcie sú navrhnuté tak, aby vám uľahčili vytváranie vlastných návrhov.

Ako vedľajšiu poznámku som tiež rád, že som Figmu použil na akýkoľvek druh vektorovej práce. Či už to vytvára úvodzovky, nové štýly tlačidiel a takmer všetko.

Inšpirácia pre dizajn webu 3.0: Učte sa od najlepších

Naučiť sa skvelé princípy dizajnu sa nemusíte zapisovať do kurzu UX. Potrebujete iba prístup k niekoľkým vybraným inšpiračným webom a rýchlo pochopíte, čo je trendy.

Nasledujúca časť je venovaná tomu, aby vám pomohla nájsť najlepšiu inšpiráciu pre dizajn pre všetky nadchádzajúce projekty Web 3.0, ktoré máte.

Používanie webov, v ktorých je uvedený zoznam profesionálnych návrhov, vám môže pomôcť v budúcnosti robiť lepšie rozhodnutia v oblasti dizajnu.

# 1: Lapa Ninja

Lapa Ninja

Lapa ninja musí byť jedným z mojich obľúbených webových stránok inšpirácie. Páči sa mi to, pokiaľ ide o druh webových stránok, ktoré obsahuje, a tiež o to, ako udržiava krok so všetkými najnovšími vecami, ktoré sa dejú vo webdizajne..

Úprimne povedané, neexistuje žiadny iný web, ktorý by to robil rovnako. Navyše má vo svojej databáze už viac ako 2000 záznamov. Nemusíte teda nevyhnutne čakať na pridanie nových návrhov. A jedna z ďalších vecí, ktoré sa mi na tejto konkrétnej platforme naozaj páčia, je to, že si môžete skutočne prezerať webové stránky alebo jednotlivé webové stránky a ich návrhy podľa kategórie..

A nielen to, že to viete, blog alebo podnikanie, ale môžete si skutočne vybrať z konkrétnych kategórií, ako sú portfólio, zdravie a rôzne typy odvetví. Vyhľadávanie tak môžete naozaj zúžiť.

kategórie lapa ninja

Okrem toho je prehľadávanie skutočne jednoduché a obsahuje väčšinu z toho, o čom sme hovorili v tomto konkrétnom článku..

Pri pohľade na jednotlivé záznamy je skutočne ľahké vidieť zmeny, ktoré sa práve odohrávajú vo webdizajne.

Takže je to len neoceniteľný zdroj, aby ste navštívili raz za čas alebo navštívili kedykoľvek ste prilepení na dizajne alebo plánujete navrhnúť niečo nové.

# 2: OnePageLove

OnePageLove

Jednostránkový web je v podstate web bez ďalších stránok. Niektorí to nazývajú vstupné stránky, ale väčšina ľudí to nazýva jednostránkové webové stránky. Sú omnoho častejšie, ako si myslíte. OnePageLove je pravdepodobne najlepším miestom na vytvorenie vhodnej expozície pre tieto stránky.

Podobne ako v prípade Lapa Ninja môžete zúžiť vyhľadávanie na konkrétne kategórie. Každý záznam obsahuje celostránkovú snímku obrazovky a pár podrobností o autorovi.

Okrem toho môžete prejsť podľa svojich predstáv a pozrieť sa na všetky webové stránky, ktoré upútajú vašu pozornosť. Nemôžem sa zamyslieť nad tým, koľkokrát som si požičal inšpiráciu od stránok uvedených v zozname OnePage Love. Je to dobré!

# 3: Ocenenia

Awwwards

V neposlednom rade máme Awwwards. Pravdepodobne najstaršia webová stránka inšpirujúca web na svete. A napriek tomu sa mu podarí zachovať konzistentnosť z roka na rok.

Myšlienkou ocenenia Awwwards je, že ľudia predkladajú návrhy webových stránok a členovia hlasujú o svojich obľúbených položkách. Potom výbor Awwwards hlasuje individuálne a rozhoduje o niekoľkých vybraných víťazoch za konkrétny časový rámec.

Ak sa stanete víťazom, budete môcť na svoj web pridať špeciálny odznak, ktorý zvýrazní vašu dokonalosť v porozumení dizajnu.

Pokiaľ ide o inšpiráciu, veľa návrhov uvedených na tejto stránke je mimoriadne exkluzívnych. Je to ihrisko pre skutočne kreatívnych a ambicióznych dizajnérov.

Zálohovanie a kontrola späť raz týždenne.

Záver: Kam ďalej?

Webdizajn je konkurencieschopným odvetvím. A nie preto, že ľudia chcú vytvárať lepšie webové stránky ako ostatní. Je najkonkurencieschopnejšia z hľadiska používateľského rozhrania a používateľského rozhrania.

Nájdenie nového spôsobu, ako upútať pozornosť ľudí, môže znamenať lepšie výsledky predaja. Poskytnutím solídneho UX tiež zistíte, že ľudia sa na váš web vracajú častejšie.

Od roku 2018 došlo k obrovskému prílivu dizajnov, ktoré uprednostňujú vizuálny aspekt dizajnu. A ako také, očakávať oveľa väčšie zmeny a doplnenia v tejto oblasti.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map