Úvod k modelom cloudových služieb – PaaS, SaaS, IaaS, FaaS a ďalšie…

V modeloch cloudovej služby sa používa veľa krátkych mien a niekedy to môže byť mätúce.


Keď začnete s cloud computingom, musíte sa naučiť veľa vecí. V tomto článku budem hovoriť o niektorých populárnych modeloch cloudovej služby, ktoré sú široko používané a sú nevyhnutnosťou pre začínajúcich cloudových architektov..

Tri modely cloudovej služby PaaS, SaaS a IaaS sú najdôležitejšie zo všetkých, takže s nimi začnem.

PaaS

PaaS predstavuje platformu ako službu.

Váš poskytovateľ cloudu vám tu poskytuje úplnú platformu na použitie. Keď hovorím, že sa má používať celá platforma, znamená to, že poskytovateľ sa stará o všetky súvisiace časti infraštruktúry. Napríklad, o vaše servery sa postará a o vaše virtuálne stroje sa postará, dostali ste preddefinované nástroje, ktoré môžete použiť na zostavenie svojich aplikácií..

prejsť geekflare

Niektoré z výhod používania PaaS sú nasledujúce.

 • Rýchlejší vývoj a dodávka
 • Vytvárajte / nasadzujte aplikácie za chodu
 • Ľahko aktualizovateľné
 • Poskytuje zálohovanie, obnovu a bezpečnosť údajov
 • Ľahko prístupný z viacerých miest (viac tímov)

Príklad – App Engine zo služby Google Cloud.

SaaS

SaaS znamená Softvér ako služba.

To znamená, že poskytovateľ cloudu vám poskytuje kompletný softvér, ako sú servery, databázy, aplikačné kódy vo forme služby.

saas geekflare

Napríklad Gmail, kde si vymieňate e-maily bez obáv z toho, čo sa deje na pozadí. Všetko, čo musíte urobiť, je zadať e-mail a doručí sa na miesto alebo osobe, ktorú chcete doručiť. Neobávate sa toho, ako platforma funguje, aké sú obavy týkajúce sa zabezpečenia, čo ak server spadne, kam sa ukladá pošta, nejde o vaše obavy..

Poskytovatelia služieb vám poskytujú kompletný softvér alebo aplikáciu vo forme služby, preto sa táto architektúra nazýva Softvér ako služba.

Niektoré výhody:

 • Služba na požiadanie
 • Nezávislá platforma
 • Nie je potrebné nič inštalovať
 • Zdroj spravovaný dodávateľom
 • K dispozícii 24 × 7

Príklad – Freshdesk ako helpdesk a samoobslužné riešenie.

IaaS

IaaS znamená Infraštruktúra ako služba.

Definícia infraštruktúry ako služby znamená, že je vám daná iba infraštruktúra, všetko ostatné je niečo, čo dáte tak, ako chcete, a potom ju používate. IaaS poskytuje výpočtovú architektúru a infraštruktúru okrem úložiska údajov, virtualizačných serverov a sietí.

okrem iného geekflare

Dovoľte mi to vysvetliť analogicky.

Napríklad, predpokladajme, že si prenajímate dom, teraz vám majiteľ dáva dom a hovorí, že ho používate tak, ako chcete, a platíte mi nájomné. Platíte teda majiteľovi domu a keď sa dostanete do domu, uvedomíte si, že má iba posteľ a stôl. Okrem toho musíte vložiť kuchynské náčinie a musíte dom nastaviť tak, ako chcete, a potom môžete ísť ďalej a tento dom používať. V zásade nastavujete svoju infraštruktúru.

Nižšie sú uvedené niektoré dôležité vlastnosti IaaS:

 • Dynamicky škálovateľné
 • Prenajaté / licencované / platené podľa vašich predstáv
 • Niekoľko úrovní služieb
 • 100% dostupnosť zdrojov
 • Ľahký prístup založený na GUI alebo CLI

Príklad – Vultr, Kamatera, AWS, GCP

APIaaS

Rozhranie API ako služba sa používa na správu svojich vlastných rozhraní API a umožňuje aplikáciám pripájať sa k rozhraniam API tretích strán, ako je napríklad mapa Google, rozhranie API pre hlasové vyhľadávanie atď..

Používa sa tiež pri generovaní dokumentácie API, ktorá popisuje všetky funkcie a pracuje na API. Môže sa zdieľať s tímom pomocou tohto rozhrania API alebo API tretej strany.

Pomocou služieb API môže aplikácia hovoriť s funkciami uloženými v koncovom zariadení.

API ako geekflare služieb

Napríklad – mapy, letectvo, SERP

AAAS

AaaS znamená Analytics ako služba.

Poskytuje analytický softvér cez cloud na modeli založenom na predplatnom. Podniky sa stali rozhodujúcou možnosťou obísť počiatočné nové kapitálové náklady a ľahko prijať nové požiadavky na obchodné procesy.

Službu AaaS môžete použiť na prediktívne analýzy, analýzu údajov, obchodné analýzy a nájsť informácie a trendy v údajoch. V tomto veku veľkých dát je AaaS spasiteľom. Dokáže čistiť, analyzovať a ukladať informácie z veľkých dát škálovateľným a nákladovo efektívnym spôsobom.

Príklad – Zoho Analytics

https://www.zohowebstatic.com/sites/default/files/analytics/zblenddata-video.mp4

Baas

BaaS znamená Backend ako služba.

Obrázok vyššie je z CloudFlare.

Postará sa o všetky backendové služby aplikácie a vývojári sa môžu zamerať iba na písanie a udržiavanie frontendovej strany aplikácie. Poskytuje backendové služby, ako je správa databázy, autentifikácia užívateľa, cloudové úložisko, hosting v cloude, push notifikácia atď.

Ak si vezmem príklad amazon.com, je to jeden z najpopulárnejších webových stránok elektronického obchodu na celom svete. Ako užívateľ vidíte priateľskú webovú stránku alebo aplikáciu, ale na pozadí sa deje veľa vecí. BaaS môže Amazonu pomôcť s ukladaním, správou používateľov, platobnou bránou, systémom odporúčaní, tlačením upozornení svojho používateľa na najnovšie ponuky a mnoho ďalších funkcií backendu.

Bývalá databáza spravovaná spoločnosťou DigitalOcean

Dáta ako služba

Dáta ako služba (niekedy sa tiež nazýva DaaS) je model služby, ktorý poskytuje vopred agregované a vopred vypočítané údaje, ktoré môžu poskytnúť lepší prehľad a môžete robiť lepšie obchodné rozhodnutia. Využíva cloud na zabezpečenie ukladania údajov, spracovania údajov na integráciu údajov, služieb analýzy údajov pomocou sietí.

Vlastnosti:

 • Menej nastavovacieho času
 • Abstraktné zložitosti
 • Minimálne prestoje
 • Služby / nástroje riadené automaticky
 • rentabilné

Príklad – MongoDB

DBaaS

DBaaS je skratka pre databázu ako službu.

DBaaS sú spravované verejnými a súkromnými poskytovateľmi cloudu. Poskytuje funkčnosť databázy ako službu pre interných / externých zákazníkov. Pri použití databázy ako služby sa vývojári aplikácií pri správe databázy nespoliehajú na správcov databáz.

Výhody použitia DBaaS.

 • Znižuje prevádzkové náklady
 • Ľahšie nasadenie a správa
 • Podporuje všetky veľkosti podnikania
 • Zaplaťte za to, čo používate
 • Automatizuje databázové operácie
 • Nastavenie klastra v minútach
 • Vysoká dostupnosť vo všetkých regiónoch

Príklad – Scalegrid pre MySQL, PostgreSQL, Redis, MongoDB

daas

DaaS znamená Desktop ako služba.

Virtuálne počítače hostené cez cloud na ľubovoľnom zariadení odkiaľkoľvek. Ponúka model založený na predplatnom a je viac nájomcom. Zvyšuje bezpečnosť údajov a zvyšuje produktivitu na diaľku, pretože poskytuje služby vo všetkých zemepisných oblastiach.

Infraštruktúra virtuálnej plochy (VDI) má so systémom DaaS veľa podobností. Rozdiel medzi nimi je, že infraštruktúra na serveri DaaS je umiestnená v cloude, zatiaľ čo infraštruktúra VDI je väčšinou umiestnená na mieste.

Ex – V2 Cloud

Faas

FaaS je skratka pre funkciu ako služba.

Pomáha odstraňovať zložitosti serverov a poskytuje architektúru bez serverov. Môžete sa zamerať na obchodnú logiku a o všetko v pozadí sa postarajú poskytovatelia služieb – všetko, čo musíte mať na starosti s vývojom kódu.

AWS Lambda je príkladom FaaS, ktorý vyvinula spoločnosť Amazon. Azure a GCP tiež podporujú funkcie FaaS prostredníctvom funkcií Azure a Google Cloud.

Niektoré výhody:

 • Odstraňuje zložitosť, poskytuje abstrakciu
 • Fakturácia je založená iba na použití
 • Rýchlejší vývoj
 • Ľahko prispôsobiteľné
 • Poskytovanie času v milisekundách

Príklad – Zamestnanci v cloude

SECaaS

SECaaS znamená Bezpečnosť ako služba.

Zabezpečenie v cloude, ak je aplikácia alebo infraštruktúra zabezpečená poskytovateľom zabezpečenia v cloude (CSBP). Jednoduchým príkladom zabezpečenia ako služby je antivírusový softvér poskytovaný organizáciou ako Avast, Norton, McAfee atď..

Súčasťou služieb SECaaS sú aj ďalšie bezpečnostné služby, ako je napríklad malware, firewall, testovanie penetrácie, detekcia narušenia, autentifikácia, filtrovanie spamu, správa totožnosti a správa prístupu (IAM)..

Ex – SUCURI pre bránu firewall pre webové aplikácie

záver

Toto boli dôležité modely cloudových služieb, s ktorými sa často stretnete pri práci s cloudovými riešeniami. Choďte do toho a vyskúšajte ktorýkoľvek z vyššie uvedených modelov cloudových služieb, aby ste si ho získali pomocou niektorého z poskytovateľov cloudových služieb (AWS, Azure, Google Cloud)..

Ak nemáte skúsenosti s cloud computingom, prečítajte si tieto kurzy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map